W grudniu uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskim „Projekcie z ZUS”, którego celem jest przybliżenie młodzieży tematyki ubezpieczeń społecznych. W ramach projektu odbyło się spotkanie z przedstawicielem ZUS, panem Dariuszem, który w ciekawy i przystępny sposób opowiedział o roli i znaczeniu systemu ubezpieczeń. Uczniowie naszej szkoły, którzy zakwalifikowali się do wojewódzkiego etapu „Projektu z ZUS”, zostali uhonorowani za swoje osiągnięcia. Podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego otrzymali wartościowe nagrody rzeczowe ufundowane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Gratulujemy im sukcesu i dziękujemy za godne reprezentowanie szkoły!
Aktualności
Projekt z ZUS
- 3
Zabawa z nauką – pokazy doświadczeń fizycznych
W naszej szkole odbyło się ciekawe wydarzenie, podczas którego uczniowie klas 7 i 8 zaprezentowali młodszym kolegom z klas 3 różnorodne doświadczenia fizyczne. Jednym z eksperymentów był „papierowy most”, który pokazał, jak składanie kartki papieru w harmonijkę zwiększa jej wytrzymałość – dzięki temu mogła utrzymać kubek. Dzieci mogły też zobaczyć iluzję optyczną ze szklanką i wodą – strzałki zmieniały kierunek i wielkość, co bardzo je zaciekawiło. W dużym zainteresowaniu cieszyła się także domowa „lampa lawa” – połączenie oleju, wody, barwnika i tabletki musującej stworzyło kolorowe, poruszające się bąbelki. Uczniowie robili również papierowe statki i sterowali nimi za pomocą naelektryzowanej rurki, a także bawili się nienewtonowską cieczą, która zachowuje się raz jak ciecz, a raz jak ciało stałe. Jedną z atrakcji były również zabawne „stworki” wykonane z kolorowych rurek do picia i spinaczy biurowych. Kiedy umieszczono je w butelce z wodą i ściśnięto butelkę, stworki zaczynały się poruszać – zanurzały się i wypływały na powierzchnię niczym małe podwodne stworzenia. Spotkanie było pełne zabawy i naukowej ciekawości!
6
Tydzień dla Bezpieczeństwa- bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w Internecie
Drodzy uczniowie,
w związku z organizacją w szkole Tygodnia dla Bezpieczeństwa, zachęcamy do zapoznania się z materiałami dotyczącymi bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie. W ramach inicjatywy powstała broszura, z której dowiecie się jak dbać o cyfrowy dobrostan i swój wizerunek w sieci, jak walczyć z cyberprzemocą czy jak nie dać się oszukać w sieci.
Link do materiałów: https://liblink.pl/FNcKFvexzT
Serdecznie zapraszamy!
Małgorzata Kacprzak - Psycholog szkolny
Janina Janson - Skowrońska - Pedagog szkolny
Tydzień dla Bezpieczeństwa- poradnik dla rodzica
Szanowni Państwo,
w związku z organizacją w szkole Tygodnia dla Bezpieczeństwa, zachęcamy do zapoznania się z materiałami dotyczącymi bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie. Eksperci poruszają w nich takie tematy jak cyfrowa higiena dla najmłodszych, ryzykowne zachowania w Internecie czy cyfrowe uzależnienia.
Link do materiałów: https://liblink.pl/DZywTTj1bf
Serdecznie zapraszam!
Małgorzata Kacprzak - Psycholog szkolny
Janina Janson - Skowrońska - Pedagog szkolny
ZAWODY WCZORAJ, DZIŚ I JUTRO.
Dnia 12 czerwca klasa 8A i 8B zaprezentowała projekt edukacyjny z doradztwa zawodowego „ZAWODY WCZORAJ, DZIŚ I JUTRO”, którego celem było zapoznanie się z opisami rożnych zawodów, uświadomienie uczniom jaka jest ich ścieżka edukacyjna oraz jakie są wymagania na rynku pracy i oczekiwania pracodawców.
16
Konkurs fotograficzny "Matematyka w przyrodzie".
W kwietniu 2025roku w naszej szkole odbył się konkurs fotograficzny pod tytułem,, Matematyka w przyrodzie". Celem konkursu było zachęcenie uczniów do dostrzegania matematyki w przyrodzie, rozwijanie umiejętności fotograficznych oraz kreatywności i pogłębianie wiedzy na temat symetrii, geometrii i innych pojęć matematycznych. Uczniowie mieli za zadanie wykonać samodzielnie zdjęcie, na którym widoczne byłyby elementy przyrody ukazujące zagadnienia matematyczne. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Wpłynęło ponad 40 zdjęć.
W wyniku głosowania wyłoniono i nagrodzono zwycięzców:
I miejsce: Wojciech Laszczak. (kl.8a)
II miejsce: Franciszek Serafin (kl.6b)
III miejsce: Jan Pietryszak (kl.6a)
III miejsce: Zofia Białas (kl.8a)
III miejsce: Milena Kowalczyk( kl.5a)Mamy nadzieję, że konkurs stanie się tradycją i będzie odbywał się w kolejnych latach, inspirując uczniów do dalszych poszukiwań matematycznych w otaczającym świecie.
Gratulujemy i dziękujemy wszystkim uczestnikom!
17
Projekt „WODA”
Uczniowie klas I a, III a i III b uczestniczyliśmy w projekcie „Woda.” Odwiedziliśmy Edukatorium w Fabryce Wody w Szczecinie. Jest to nowoczesna, sześciopoziomowa przestrzeń edukacyjna łącząca naukę z zabawę skupioną wokół tematyki wody oraz jej kluczowej roli w przyrodzie i życiu człowieka. Odwiedziliśmy następujące działy:
Kosmos: Badaliśmy obecności wody we wszechświecie, oraz zgłębialiśmy zagadnienia związane z eksploracją kosmosu.
Klimat: Analizowaliśmy zjawiska klimatyczne, ich wpływ na życie na Ziemi oraz rolę wody w kształtowaniu klimatu.
Ocean: Odkrywaliśmy tajemnice oceanów i ich ekosystemów.
Człowiek: Badaliśmy wpływ wody na organizm ludzki, jej znaczenie dla zdrowia oraz codziennego funkcjonowania.Cywilizacja Wody: Poznawaliśmy historię rozwoju cywilizacji w kontekście dostępu do wody, wykorzystania jej w różnych kulturach oraz technologie związane z wodą.
Hydroinżynieria: Oglądaliśmy wynalazki i technologie opartych na wykorzystaniu wody, które miały kluczowy wpływ na rozwój ludzkości.
Przeszliśmy przez „Wir Wiedzy” – spiralną klatkę schodowa z imponującym modelem cząsteczki wody, prowadzącą do poszczególnych stref tematycznych. A na końcu dotarliśmy do „Pływających Wodnych Ogrodów” – interaktywnej przestrzeni, gdzie bawiliśmy się wodą.
Kolejnym punktem naszej wycieczki był rejs statkiem Odra Queen -Joanna. Obejrzeliśmy Wały Chrobrego, Łasztownię, Wyspę Grodzką oraz tereny Morskiej Stoczni Remontowej „Gryfia” z przycumowanymi statkami.
Odwiedziliśmy też Muzeum Narodowe Miasta Szczecina, gdzie poznaliśmy historię miasta i portu. (A dodam, że nie sadziliśmy, iż tyle emocji po całodziennym zwiedzaniu miasta wzbudzą eksponaty archeologiczne, obrazy, szpady czy makiety średniowiecznego miasta. Odszukaliśmy niebieską kamienicę znajdującą się przy Ratuszu Staromiejskim. Znaliśmy ją z podręcznika. Zrobiliśmy tam pamiątkową fotografię.94
Spotkanie z leśnikiem
10 czerwca 2025r. w klasie V B odbyło się spotkanie z panią Sandrą Michalak z Nadleśnictwa Choszczno. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach ekologicznych na temat bezpieczeństwa w lesie, zasad zachowania, szczególnie latem i zagrożeń z tym związanych, między innymi pożarami. Pani Sandra przypomniała również jak reagować w razie spotkania z dzikim zwierzęciem. Uczniowie wykonywali plakaty obrazujące różne zachowania w lesie, a na końcu postanowiliśmy podziękować za oferowaną pomoc i współpracę oferując dyplom podziękowania i laurki wykonane przez naszych uczniów.
7
Nasze projekty i konkursy
W maju i czerwcu 2025r. w naszej szkole zrealizowane zostały dwa projekty dotyczące elementów architektury i bioróżnorodności naturalnej i kulturowej. Ogromne podziękowania również dla rodziców i nie tylko, za umożliwienie realizacji tego działania. Uczniowie zarówno w grupach jak i indywidualnie wykonywali prace, które można było podziwiać na naszym szkolnym holu. Zorganizowano 2 konkursy tematyczne.
Przez 2 tygodnie uczniowie klas IV-VIII głosowali na prace.
W konkursie na „Najciekawszy projekt szkoły” wyniki okazały się następujące:
I miejsce – Dariusz Furs, Michalina Piątkowska, Lena Wójcik (klasa 5A)
II miejsce – Franciszek Gajowniczek, Mateusz i Wojciech Kościńscy, Kajetan Kostrzewski (klasa 6A)
III miejsce – Ariel Kobus, Hanna Rudnicka, Antoni Rył (klasa 5A)
W konkursie na „Najciekawszy projekt parku”:
I miejsce – Filip Kinast, Franciszek Serafin (klasa 6B)
II miejsce – Marcin Kostrzewski, Jakub Aleksiun (klasa 4B)
III miejsce – Hanna Gola, Igor Graban (klasa 6A).
10
"My diary"
W ostatnim tygodniu maja został ogłoszony konkurs na wykonanie pamiętnika w języku angielskim pt. "The week of my life". Uczniowie klas 7 i 8, bo to dla nich było zadanie, wykazali się niezwykłą kreatywnością i znajomością języka angielskiego. Wszyscy uczestnicy otrzymali oceny oraz punkty dodatnie. Jury wyłoniło 3 prace, które zachwyciły opisanymi wydarzeniami i starannością wykonania.
I MIEJSCE - Hanna Siutkowska
II MIEJSCE- Blanka Skrobisz
III MIEJSCE - Kaja Paterka
Gratulujemy!!!
"Starsi czytają młodszym" – wspólna akcja Szkolnego Klubu Wolontariusza i przedszkola "Zielona Kraina"
W środę uczniowie ze Szkolnego Klubu Wolontariusza odwiedzili dzieci z Przedszkola Publicznego „Zielona Kraina”, biorąc udział w akcji "Starsi czytają młodszym". Głównym celem inicjatywy jest promowanie czytelnictwa wśród najmłodszych oraz budowanie więzi międzypokoleniowych poprzez wspólne spędzanie czasu. Uczniowie klas starszych czytali przedszkolakom bajki i opowiadania, wzbudzając w nich zainteresowanie literaturą i rozwijając ich wyobraźnię. To wydarzenie było nie tylko okazją do poznania piękna książek, ale także do integracji starszych i młodszych uczniów, wspierając tym samym wartości takie jak empatia, odpowiedzialność i współpraca.
3
Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych dobiega końca!
Uczniowie klas 8 spotkali się z przedstawicielami Zespołu Szkól nr 2 w Choszcznie oraz z Zespołem Szkół Prywatnych nr 1 w Stargardzie.
Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych w naszym województwie trwa do 13 czerwca 2025r.
Pamiętajcie!3
Dzień Unii Europejskiej
W maju obchodziliśmy po raz kolejny święto istnienia Unii Europejskiej. Przez kilka tygodni uczniowie z tej okazji uczestniczyli w cyklu warsztatów z geografii, samodzielnie wykonywali prace oraz lapbooki przedstawiające informacje o wybranych krajach europejskich. W klasach szóstych przygotowali też prezentacje multimedialne, a efekty swojej pracy przedstawili na forum.
13
Giga Laurka dla Strażników Lasu 2025
Święto wszystkich, którzy chronią nasze lasy przed ogniem i zniszczeniem.
„Dzień Strażnika Lasów” to ogólnopolska inicjatywa, która ma na celu podziękowanie Strażakom, Leśnikom oraz wszystkich osób zaangażowanych w ochronę lasów przed pożarami. To oni dbają o bezpieczeństwo naszych zielonych przestrzeni. Wiadomo, że po raz pierwszy święto to zostało zorganizowane w 2022 roku. 29 maj stał się szczególnym dniem, w którym dzieci i młodzież z całej Polski składają serdeczne podziękowania tym, którzy chronią nasze lasy. Nasza szkoła również dołączyła do grona osób, chcących wyrazić swoją wdzięczność dla strażników leśnych i innych osób dbających o bezpieczeństwo naszych zielonych płuc.
Gratulacje dla uczestników Międzynarodowego Konkursu Matematycznego Kangur!
Z radością informujemy, że uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym Kangur 2025, który odbył się 20 marca tego roku. Z przyjemnością ogłaszamy, że jedna z naszych uczennic, Amelka Balcerzak z klasy 3B, zdobyła wyróżnienie w swojej kategorii wiekowej. Serdecznie gratulujemy sukcesu!
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie, ciężką pracę i odwagę, by zmierzyć się z zadaniami, które wymagały logicznego myślenia i kreatywności. Wasze wysiłki są powodem do dumy dla całej szkoły. Życzymy dalszych sukcesów matematycznych i zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach konkursu!
Nauczycielki matematyki
Nauka w praktyce
Wiadomo nie od dziś, że książki to bogate źródła wiedzy. Jednak w naukach przyrodniczych liczy się też praktyka mająca na celu nie tylko zastosowanie poznanych wiadomości wedle podstawy programowej, ale przede wszystkim zaangażowanie młodych ludzi w poznawanie otaczającego nas świata w formie i zabawy i nauki z zakresu przyrody, chemii, geografii i biologii. I tak w klasach 4 uczniowie samodzielnie wykonywali szkice i plany wokół wybranych terenów szkolnych, doskonalili umiejętność posługiwania się przyrządami pomiarowymi, stosowanymi w życiu codziennym przy wykorzystaniu odpowiedniej skali i jednostek pomiarowych. Również starsi uczniowie klas siódmych wzięli udział w konkurencji filtracji wody na czas, a w klasach ósmych wykrywali substancje o znaczeniu biologicznym takie jak: tłuszcze, cukry, białko w produktach spożywczych. Zaangażowanie naszych uczniów naprawdę było duże . Wszystkie ćwiczenia wykonywali z dużą uwagą .
35
20 maja to Światowy Dzień Pszczół.
Z tej okazji uczniowie klasy I a i III a zostali zaproszeni do Gminnej Biblioteki Publicznej w Dolicach na zajęcia z cyklu: „BIBLIOTEKA KSIĄŻKAMI I MIODEM PŁYNĄCA". Zajęcia prowadziła pani Jolanta Bęćkowska - bibliotekarka i pszczelarka. Uczniowie mieli okazję posłuchać o tym, jakie są zwyczaje pszczół, zobaczyć szklany i prawdziwy ul, oraz poznać wszystkie niezbędne akcesoria pszczelarskie. Uczniowie zadawali dziesiątki pytań, na które pani Jolanta cierpliwie odpowiadała. Jedno z pytań było szczególnie ważne: „Jak można pomóc pszczołom?” Pytanie bardzo ważne, zwłaszcza w czasach, kiedy mamy suszę. Uczniowie postanowili, że umieszczą poidełka dla pszczół w swoich ogrodach. Była też degustacja miodu. Oj, pysznie było! Dziękujemy pani dyrektor Paulinie Grzelce oraz pracownikom Gminnej Bibliotece Publicznej w Dolicach za zaproszenie.
11
Dzień Dziecka tuż-tuż !
Drodzy Uczniowie,
Z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka życzymy Wam uśmiechu i radości na każdy dzień,
dziecięcej wiary i nadziei w rzeczy trudne i niemożliwe,
a nade wszystko nieustannej miłości najbliższych.
Zdrowia, szczęścia, spełnienia najskrytszych marzeń, sukcesów w szkole, rozwoju talentów i pasji oraz beztroskiej zabawy.
Życzymy, aby Wasze dzieciństwo było najpiękniejsze, jak najlepsze, by trwało jak najdłużej.
Niech każdy dzień będzie dla Was niepowtarzalną, fascynującą przygodą przepełnioną inspirującymi wydarzeniami.
Życzymy Wam, abyście na swojej drodze wzrastania i rozwoju spotykali dobrych, odpowiedzialnych i wartościowych ludzi oraz prawdziwych przyjaciół.
Oby dorośli nigdy nie zapomnieli, że to właśnie Dzieci wyznaczają kierunki naszego życia, a swoim uśmiechem i dziecięcą szczerością rozjaśniają najbardziej pochmurne dni i nadają sens naszemu życiu.
Dyrekcja, nauczyciele i pracownicy SP Dolice
Lekcja matematyki w klasie 8b – Symetria osiowa oczami ucznia
W klasie 8b odbyła się wyjątkowa lekcja matematyki, którą poprowadził uczeń Jan, wcielając się w rolę nauczyciela. Tematem zajęć była symetria osiowa oraz figury osiowosymetryczne. Uczniowie dowiedzieli się, czym jest symetria, gdzie można ją spotkać w codziennym życiu, oraz jak rozpoznawać figury posiadające oś symetrii. Lekcja była pełna aktywności – uczniowie oglądali edukacyjny film, rozwiązywali quizy, a także tworzyli własne rysunki z zachowaniem symetrii osiowej. Poznali również tradycyjne kurpiowskie wycinanki, które są doskonałym przykładem zastosowania symetrii w sztuce ludowej. Dzięki zaangażowaniu Jana lekcja była ciekawa, dynamiczna i inspirująca!
Spotkanie z żołnierzami
Dnia 24 maja uczniowie klas 7 i 8 spotkali się z żołnierzami #WCRStargard oraz #14ZBOT. Podczas wizyty wojskowi przybliżyli młodzieży proces rekrutacji do klas wojskowych .Żołnierze przedstawili również różne formy służby wojskowej oraz zalety kariery w mundurze – zwracając uwagę na możliwość łączenia pasji ze służbą Ojczyźnie. Nie zabrakło informacji o projektach realizowanych przez #MON.
Dziękujemy za bardzo interesujące spotkanie.
6
Archiwum Aktualności
- Lipiec 2025
- Czerwiec 2025
- Maj 2025
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Wszystkie