• wrzesień 2022
          • {#1084}

Pierwsze kroki

Zaczynamy naszą działalność. Najpierw zapoznajemy się z programem i regulaminem.

PROGRAM I REGULAMIN

Pierwsze kroki skierowaliśmy na druk 3D długopisami. Zapraszamy do obejrzenia krótkiej relacji z zajęć.

• październik 2022

„SZACHY PATRIOTYCZNE”

Laboratorium przyszłości w praktyce.

W miesiącu październiku w planie zajęć grupy laboratoryjnej ujeliśmy zajęcia z drukarką 3D oraz jej praktyczne wykorzystanie. Powiązaliśmy nasze czynności ze zbliżajacym się świętem 104. rocznicy odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Postanowiliśmy wykonać szachy w klimacie patriotycznym tzn. kolorystyka biało-czerwona oraz historyczne postacie figue. Do druku wykorzystaliśmy drukarkę Adventure 4 oraz filamenty PLA w kolorach białym i czerwonym. Projekty figur pozyskaliśmy z zasobów internetowych, natomiast pola szachowe zaprojektowaliśmy w programie Paint 3D. Uczestnicy zajęć kontrolowali proces wydruku i zajmowali się żmudną pracą przeszlifowania nierówności figur i pól szachowych papierem ściernym. Efekt jest imponujący. Powstała strategiczna gra planszowa, która jest uznawana przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski jako dyscyplina sportowa. Wykonany zestaw szachowy jest wystawiony na korytarzu szkolnym i udostępniony uczniom do gry na przerwach lub w czasie wolnym. Miłej zabawy.

• Listopad 2022

Elektryka prąd nie tyka

Jest takie powiedzenie. „Elektryka prąd nie tyka.” Bardzo mądre. Prąd Cię nie „kopnie” pod warunkiem, że znasz zasady projektowania instalacji elektrycznych, potrafisz montować instalacje elektryczne zgodnie z dokumentacją techniczną, a nade wszystko znasz zasady BHP. To wszystko w małej pigułce przedstawiamy naszym uczniom poprzez zestawy elektrotechniczne w jakie jest wyposażone nasze Laboratorium Przyszłości. Liderzy grupy laboratoryjnej zapoznawali swoich kolegów i koleżanki z obsługą zestawów, korzystaniem z gotowych projektów oraz tworzeniem swoich schematów elektrycznych. Zabawa super, a na dodatek trzeba trochę pogłówkować żeby zapaliła się żarówka, albo zakręcił się wiatrak. Różne grupy zajęciowe w szkole również zaczynają korzystać z zestawów. Powodzenia

• grudzień 2022

Drukarka 3D nie tylko do zabawy

W tym miesiącu zaprzęgliśmy naszą drukarkę 3D do wytężonej pracy. Zaistniała potrzeba wydruku cyfr, które mają za zadanie uporządkować numerację drzwi w budynku szkoły w Dobropolu. Projekt zaciągnięty z netu był fajny, ale wymagał przeróbek. Pomógł nam w tym program FlashPrint 5. Najpierw projekt cyfr zmniejszyliśmy o 20%. Wyszło bardzo fajnie, tylko problem polegał na tym, że co jeden wydruk trzeba było ponownie programować drukarkę do następnego zadania. W taki sposób drukowanie 50 numerów zeszłoby co najmniej do marca. Z pomocą przyszła funkcja duplikowania obiektów. Dzięki temu za jednym zaprogramowaniem drukarki powstawało nawet 8 cyfr. Drukarka mogła pracować nawet nocą. Numery gotowe. Czas na montaż.

GALERIA ZDJĘĆ Z PRACY LABORATORIUM PRZYSZŁOŚCI

• styczeń 2023

Liderzy „Laboratorium Przyszłości” ruszyli w trasę.

Po okresie samokształcenia uczestnicy pracowni „Laboratorium Przyszłości” przekwalifikowują się w  liderów edukacyjnych. Zaczynamy małymi kroczkami. Ruszyliśmy do klas 3 na lekcje informatyki z propozycją szkolenia  w zakresie kodowania robotów. Wykorzystaliśmy do tego celu mówiącego robota edukacyjnego „SUPER DOC”. Zadanie było teoretyczne proste. Trzeba tak zakodować robota, aby wykonał nasze polecenia i osiągnął wyznaczony cel. Oprawa zabawowa i lekka rywalizacja w celu zdobycia jak największej ilości kart spodobała się. Natalka, Kacper i Martyna rewelacyjnie sprawdzili się w roli instruktorów, koordynatorów oraz specjalistów w zakresie kodowania robota „SUPER DOC”

Gratulacje.

GALERIA ZDJĘĆ Z PRACY LABORATORIUM PRZYSZŁOŚCI

• Luty 2023

Zawsze jest jakaś alternatywa.

Konfrontacja nowoczesności z tradycyjnym wykorzystaniem kartki i ołówka. Odpowiadamy na pytanie czy stare sprawdzone metody, na przykład papierowa wersja gry w statki, sprawdzi się i będzie równie atrakcyjna przy wykorzystaniu tablic interaktywnych. Okazuje się jednak, że bezpośrednia konfrontacja osób grających jest bezcenna i wywołuje o wiele więcej emocji niż wirtualny przeciwnik. Wniosek prosty. Przebywajmy w grupie, wśród rówieśników, wykonujmy wspólne zadania i rywalizujmy z rzeczywistością. Wtedy zagosci uśmiech, radość, pozytywne emocje, satysfakcja i wyciąganie wniosków. Tych wszystkich elementów brakuje niestety w wirtualnej rzeczywistości.

• Marzec 2023

Audio

Nadszedł czas zapoznawania się ze sprzętem audio. Tworzenie muzyki, poznawanie dżwięków, powstawanie róznych efektów dźwiękowych. To wszystko próbowaliśmy przy pomocy wszechstronnej klawiatury kontrolera KeyLab 61. Niesamowite, jakie dźwięki potrafi wytworzyć taki sprzęt. To są dopiero nasze pierwsze kroki. Nie jest to łatwe.  Chyba będziemy potrzebowali pomocy osoby, która jest w tym obeznana i pokieruje naszymi poczynaniami. Jednak praca laboratoryjna przyniosła efekty i udało nam się zagrać to co nam w duszy gra.

• Kwiecień 2023

Czas wielkanocny w 3D.

Wykonanie ozdób wielkanocnych w 3D okazało się niełatwe. Niby prosta sprawa. Zwykłe jajo, ale wykonane długopisem 3D. Problemem okazał się sam początek. Jak stworzyć stelaż przestrzenny jajka. Okazało się, że konieczna jest dokładność, skupienie i trójwymiarowe widzenie obiektu. Przyglądając sie pracy uczniów widziałem języki na brodach. Zatracili się w czasie i rzeczywistości. Rozwój funkcji maualnych oraz kreatywność tworzenia zapewniona.

• Maj 2023

Otwieramy studio fotograficzne.

Robimy zdjęcia. Aparaty w ruch. Pstyk, pstryk i gotowe. Nic bardziej mylnego. Poszliśmy w plener, stworzyliśmy studio, ustawiliśmy oświetlenie, napstrykaliśmy mnóstwo zdjęć i wynik co najmniej mierny. To zdjęcie niewyraźne, tamto przekolorowane, inne miały zepsuty plan, a większość poprostu kiepska. Co robimy nie tak? Chyba trzeba zaprosić zawodowego fotografa niech nam to wytłumaczy.