- wrzesień 2022
Pierwsze kroki
Zaczynamy naszą działalność. Najpierw zapoznajemy się z programem i regulaminem.
Pierwsze kroki skierowaliśmy na druk 3D długopisami. Zapraszamy do obejrzenia krótkiej relacji z zajęć.
- październik 2022
„SZACHY PATRIOTYCZNE”
Laboratorium przyszłości w praktyce.
W miesiącu październiku w planie zajęć grupy laboratoryjnej ujeliśmy zajęcia z drukarką 3D oraz jej praktyczne wykorzystanie. Powiązaliśmy nasze czynności ze zbliżajacym się świętem 104. rocznicy odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Postanowiliśmy wykonać szachy w klimacie patriotycznym tzn. kolorystyka biało-czerwona oraz historyczne postacie figue. Do druku wykorzystaliśmy drukarkę Adventure 4 oraz filamenty PLA w kolorach białym i czerwonym. Projekty figur pozyskaliśmy z zasobów internetowych, natomiast pola szachowe zaprojektowaliśmy w programie Paint 3D. Uczestnicy zajęć kontrolowali proces wydruku i zajmowali się żmudną pracą przeszlifowania nierówności figur i pól szachowych papierem ściernym. Efekt jest imponujący. Powstała strategiczna gra planszowa, która jest uznawana przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski jako dyscyplina sportowa. Wykonany zestaw szachowy jest wystawiony na korytarzu szkolnym i udostępniony uczniom do gry na przerwach lub w czasie wolnym. Miłej zabawy.
- Listopad 2022
Elektryka prąd nie tyka
Jest takie powiedzenie. „Elektryka prąd nie tyka.” Bardzo mądre. Prąd Cię nie „kopnie” pod warunkiem, że znasz zasady projektowania instalacji elektrycznych, potrafisz montować instalacje elektryczne zgodnie z dokumentacją techniczną, a nade wszystko znasz zasady BHP. To wszystko w małej pigułce przedstawiamy naszym uczniom poprzez zestawy elektrotechniczne w jakie jest wyposażone nasze Laboratorium Przyszłości. Liderzy grupy laboratoryjnej zapoznawali swoich kolegów i koleżanki z obsługą zestawów, korzystaniem z gotowych projektów oraz tworzeniem swoich schematów elektrycznych. Zabawa super, a na dodatek trzeba trochę pogłówkować żeby zapaliła się żarówka, albo zakręcił się wiatrak. Różne grupy zajęciowe w szkole również zaczynają korzystać z zestawów. Powodzenia
- grudzień 2022
Drukarka 3D nie tylko do zabawy
W tym miesiącu zaprzęgliśmy naszą drukarkę 3D do wytężonej pracy. Zaistniała potrzeba wydruku cyfr, które mają za zadanie uporządkować numerację drzwi w budynku szkoły w Dobropolu. Projekt zaciągnięty z netu był fajny, ale wymagał przeróbek. Pomógł nam w tym program FlashPrint 5. Najpierw projekt cyfr zmniejszyliśmy o 20%. Wyszło bardzo fajnie, tylko problem polegał na tym, że co jeden wydruk trzeba było ponownie programować drukarkę do następnego zadania. W taki sposób drukowanie 50 numerów zeszłoby co najmniej do marca. Z pomocą przyszła funkcja duplikowania obiektów. Dzięki temu za jednym zaprogramowaniem drukarki powstawało nawet 8 cyfr. Drukarka mogła pracować nawet nocą. Numery gotowe. Czas na montaż.
- styczeń 2023
Liderzy „Laboratorium Przyszłości” ruszyli w trasę.
Po okresie samokształcenia uczestnicy pracowni „Laboratorium Przyszłości” przekwalifikowują się w liderów edukacyjnych. Zaczynamy małymi kroczkami. Ruszyliśmy do klas 3 na lekcje informatyki z propozycją szkolenia w zakresie kodowania robotów. Wykorzystaliśmy do tego celu mówiącego robota edukacyjnego „SUPER DOC”. Zadanie było teoretyczne proste. Trzeba tak zakodować robota, aby wykonał nasze polecenia i osiągnął wyznaczony cel. Oprawa zabawowa i lekka rywalizacja w celu zdobycia jak największej ilości kart spodobała się. Natalka, Kacper i Martyna rewelacyjnie sprawdzili się w roli instruktorów, koordynatorów oraz specjalistów w zakresie kodowania robota „SUPER DOC”
Gratulacje.
- Luty 2023
Zawsze jest jakaś alternatywa.
Konfrontacja nowoczesności z tradycyjnym wykorzystaniem kartki i ołówka. Odpowiadamy na pytanie czy stare sprawdzone metody, na przykład papierowa wersja gry w statki, sprawdzi się i będzie równie atrakcyjna przy wykorzystaniu tablic interaktywnych. Okazuje się jednak, że bezpośrednia konfrontacja osób grających jest bezcenna i wywołuje o wiele więcej emocji niż wirtualny przeciwnik. Wniosek prosty. Przebywajmy w grupie, wśród rówieśników, wykonujmy wspólne zadania i rywalizujmy z rzeczywistością. Wtedy zagosci uśmiech, radość, pozytywne emocje, satysfakcja i wyciąganie wniosków. Tych wszystkich elementów brakuje niestety w wirtualnej rzeczywistości.
- Marzec 2023
Audio
Nadszedł czas zapoznawania się ze sprzętem audio. Tworzenie muzyki, poznawanie dżwięków, powstawanie róznych efektów dźwiękowych. To wszystko próbowaliśmy przy pomocy wszechstronnej klawiatury kontrolera KeyLab 61. Niesamowite, jakie dźwięki potrafi wytworzyć taki sprzęt. To są dopiero nasze pierwsze kroki. Nie jest to łatwe. Chyba będziemy potrzebowali pomocy osoby, która jest w tym obeznana i pokieruje naszymi poczynaniami. Jednak praca laboratoryjna przyniosła efekty i udało nam się zagrać to co nam w duszy gra.
- Kwiecień 2023
Czas wielkanocny w 3D.
Wykonanie ozdób wielkanocnych w 3D okazało się niełatwe. Niby prosta sprawa. Zwykłe jajo, ale wykonane długopisem 3D. Problemem okazał się sam początek. Jak stworzyć stelaż przestrzenny jajka. Okazało się, że konieczna jest dokładność, skupienie i trójwymiarowe widzenie obiektu. Przyglądając sie pracy uczniów widziałem języki na brodach. Zatracili się w czasie i rzeczywistości. Rozwój funkcji maualnych oraz kreatywność tworzenia zapewniona.
- Maj 2023
Otwieramy studio fotograficzne.
Robimy zdjęcia. Aparaty w ruch. Pstyk, pstryk i gotowe. Nic bardziej mylnego. Poszliśmy w plener, stworzyliśmy studio, ustawiliśmy oświetlenie, napstrykaliśmy mnóstwo zdjęć i wynik co najmniej mierny. To zdjęcie niewyraźne, tamto przekolorowane, inne miały zepsuty plan, a większość poprostu kiepska. Co robimy nie tak? Chyba trzeba zaprosić zawodowego fotografa niech nam to wytłumaczy.
- czerwiec 2023
Co potrafi słońce.
Ładna pogoda pomaga. Mocne słońce, lupa i kawałek drewna. Skupiamy promienie słoneczne i tworzymy piękne wzory.
- wrzesień 2023
Papier i technologia
Stworzyć samolot z papieru niby nie jest trudne. Wyszukiwaliśmy projekty w internecie. Okazało się, że jest ich bardzo wiele i wcale nie są łatwe do wykonania. Technologia przychodzi nam z pomocą. Krok po kroku według schematów i projektów udało się stworzyć wiele form papierowych samolotów. Z lataniem było różnie😂
- październik 2023
Gry korytarzowe
Drukarka 3D nie odpoczywa. Po sukcesie "Szachów patriotycznych" nadszedł czas na warcaby. Gra planszowa wykonana również w kolorystyce patriotycznej ale Ukrainy.
- listopad 2023
Zaspokajamy ciekawość.
Ciekawośc rozwija. Każdy chciał wiedzieć co tak naprawdę znajduje się w laptopie. Rozłożyliśmy sprzęt dosłownie na części pierwsze. Było lekkie zdziwienie, ale po wyjaśnieniach przemieniło się w jeszcze większą chęć żeby dowiedzieć się jak to działa.
- grudzień 2023
Zestawy konstrukcyjne
Zestawy do tworzenia schematów elektrycznych cieszą się niezmiennym zainteresowaniem. Na bazie projektów tworzone są konstrukcje elektryczne, które działają. Zaświeci się żarówka, zakręci się wentylator itp. Sukces prawidłowo wykonanego zadania jest bardzo satysfakcjonujacy.
- styczeń 2024
Lego nigdy się nie nudzi.
Wszyscy wiedzą, że z kloców lego można ułożyć wszystko. Ograniczeni jesteśmy praktycznie tylko swoją wyobraźnią. Naszym zadaniem było ułożenie z klocków taki sprzęt który będzie się poruszał. Co ciekawe, wykonane urządzenia wcale nie przypominały samochodów. Najważniejsze, że wykonywały nasze polecenia. To był jeden z elementów programowania.
- luty 2024
Twórczy bałagan
Żeby stworzyć coś, musimy mieć pomysł. Mamy do dyspozycji klocki KORBO. Plan jest taki. Najpierw dyskutujemy o tym co mamy zrobić, sprawdzamy czym dysponujemy i wreszcie tworzymy niesamowite konstrukcje. Podpowiedzi szukamy również przekopujac INTERNET.
- marzec 2024
Programowanie - Scratch
Scratch jest super platformą do nauki programowania. Poznajemy polecenia i kostrukcje polecen. Dzięki temu misia na ekranie jesteśmy w stanie poruszyć i zanimować. Niedźwiadek podskakuje, biega, łapie. Super zabawa.
- kwiecień 2024
Kompletujemy gry stolikowe.
Do kompletu korytarzowego, czyli szachów i warcab dołączył tradycyjny chińczyk. Oczywiście w całości wykonany dzięki drukarce 3D.
- maj 2024
Długopisy 3D
Długopisy 3D cieszą się dużym zainteresowaniem. Krótka instrukcja i poznanie zasad bezpieczeństwaa korzystrania z urządzrenia, wystarczy aby zabrać się do pracy. Tak jak w przypadku innych zajeć w Laboratorium Przyszłości, ogranicza nas tylko nasza fantazja. Klasy młodsze, I -III, wykazują się niezwykłą kreatywnością jak również pomysłowością. Na dodatek tego wszsystkiego powstają elementy trójwymiarowe. BRAWO!
- czerwiec 2024
Przygotowanie materiałów
Najlepsze pomoce naukowe to takie, które są przygotowane przez samych uczniów. Mając do dyspozycji ROBO PSZCZOŁĘ przygotowujemy planszę. Zadanie polega na tym, aby pszczoła wyleciała z ula, zebrała nektar z kwiatka i wróciła bezpiecznie. Za lot pszczoły, kierunek i bezpieczne dotarcie do celu, odpowiedzialny jest uczeń , który programuje ROBO PSZCZOŁĘ.